DHG20C600QB
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
DHG20C600QB
  • 1
Product Category : Diodes - General Purpose, Power, Switching
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 1.5 mA
Package / Case : TO-3P-3
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Peak Reverse Voltage : 600 V
Max Surge Current : 100 A
Packaging : Tube
Configuration : Dual Common Cathode
Series : DHG20C600QB
Recovery Time : 35 ns
Vf - Forward Voltage : 2.2 V
If - Forward Current : 10 A
Product : Switching Diodes
Manufacturer : IXYS
Description : Diodes - General Purpose, Power, Switching 20 Amps 600V